فهرست مقالات , سال 1383,دوره14 شماره 33 XML
نویسندگان: سعید افشار(*)
کلیدواژه ها: آکادمی ملی علوم, شورای ملی پژوهش, آکادمی ملی مهندسی, موسسه تحقیقات پزشکی, انتشارات, مرزهای دانش
دوره:  14 | شماره:  33 | تاریخ:  1383/6/1
: 88
:
: 4

آکادمی ملی علوم ایالات متحده آمریکا در سال 1863 توسط رئیس جمهور وقت، آبراهام لینکن تأسیس گشت. این آکادمی نقش مهمی در مشاوره و رایزنی‌ها با دولت در زمان جنگ جهانی اول و در زمان صلح ایفا نموده است. در سال‌های بعد این آکادمی به تأسیس بخش‌های دیگری همچون شورای ملی پژوهش (NRC)، شورای ملی مدرسان ریاضی(NCTM)، مرکز آموزش علوم، ریاضیات مهندسی (CSMEE)، آکادمی ملی مهندسی (NAE) و موسسه تحقیقات پزشکی (IOM) همت گماشت.

آکادمی همچنین در حمایت از طرح‌ها و فعالیت‌های بین‌المللی با کشورهایی همچون چین، روسیه، مکزیک، آلمان، خاورمیانه و انگلیس مشارکت علمی داشته است. در حدود 180 نفر از ا,ضای آکادمی برنده جایزه نوبل هستند که این تعداد بیانگر انتخاب افراد برجسته برای عضویت در آکادمی است. آکادمی ملی علوم سالیانه تعدادی عضوجدید و همکار خارجی را به عضویت می‌پذیرد. انتشارات آکادمی عملی علوم در قالب چندیننشریه در زمینه تمامی علوم به طور متوسط چند بار در سال منتشر می‌شوند.این آکادمی با فعالیت‌های خود نقش کاملاً مؤثری در جهت ارتقای علمی و رفاه جامعه آمریکا ایفا می‌نماید. 

نویسندگان: مهدی نوروزیان(*)
کلیدواژه ها: آیسسکو, مجمع عمومی, شورای اجرایی, کمیسیون ملی, شورای علمی
دوره:  14 | شماره:  33 | تاریخ:  1383/6/1
: 60
:
: 1

 

ایسسکو به عنوان یکی از مجامع علمی، فرهنگی و آموزشی وظیفه مهمی در ایجاد تعامل فرهنگی وعلمی بین کشورهای مسلمان برعهده دارد اینس ازمان که زاییده سازمان کنفرانس اسلامی است می‌تواند نقطه روشنی در بسط و گسترش علم و فنآوری و فرهنگ در میان ملل مسلمان و شناساندن دستاوردهای آن به کشورهای غیرمسلمان باشد. ارتباط تنگاتنگ آن با مجامع دانشگاهی و صاحبان علم و اندیشه بهره‌گیری از توان و ظرفیت دانشمندان و دانشگاهیان می‌تواند نقطه شروع رشد و تعالی و بالندگی روزافزون آن در عرصه بین‌الملی باشد.از سوی دیگر کمیسیون ملی آیسکو در یاران نیز به عنوان نمایده این سازمان می‌بایست بیش از گذشته مورد توجه باشد ورای یک سازمان اجرایی و دولتی به وظایف مصرح خود در اساسنامه و مقررات بپردازد و شورای علمی خود را متشکل از دانشمندان و اندیشمندان و جهان‌دیدگان قرار دهد تا جایگاه خود را هرچه بیشتر از گذشته بیابد. و ترتیبی اتخاذ گردد تا پژوهشگران و اندیشمندان ایرانی بتوانند از مزایای آیسکو بیشتر بهره‌مند گردند. 

نویسندگان: رضا آقانوری(*)
کلیدواژه ها: موسسه ملی بهداشت آمریکا, ساختار, ماموریت, خدمات علمی, مراکز تابعه
دوره:  14 | شماره:  33 | تاریخ:  1383/6/1
: 57
: 1
: 0

مؤسسه ملی بهداشت آمریکا (NIH) بیش از یک قرن است که نقش بسیار مهمی را در بهبود سلامت ملی آمریکا ایفا می‌کند و بسیاری از اکتشافات بهداشتی و پزشکی پراهمیت قرن گذشته، نتیجه تحقیقاتی است که به وسیله این مؤسسه حمایت شده است. این مؤسسه سرپرستی وحمایت مالی بسیاری از محققان در تمام ایالات آمریکا و حتی جهان را برعهدهداشته و سرپرست و هدایت‌کننده یافته‌های پزشکی است که به منظور بهبود سلامت بشر و بقاء آنها صورت می‌گیرد.

مؤسسه ملی بهداشت آمریکا تحقیقاتی را که منجر به کسب نتایجی برای بهبود سلامت بیماران، مراقبت‌های بهداشتی، بهداشت عمومی و سایر زمینه‌های پزشکی می‌شود را حمایت می‌نماید و دانشمندان این سازمان به بررسی و کشف پیشگیری و درمان علمی بمیاری‌های رایج و حتی نادر می‌پردازند و از تحقیقات بیمارستانی و دانشگاهی تعداد زیادی از ایالات کشور آمریکا حمایت کرده و به منظور قدرتمند نگه داشن علم پزشکی به ترتیب نسل فعلی و آینده محققان می‌پردازد. مؤسسه مذکور به عنوان یک آژانس فدرال برای تعیین اولویت‌های تحقیقاتی دیدگاه‌های خاصی دارد و به منظور امتیازدهی به پروژه‌های تحقیاتی و تعیین باکیفیت‌ترین آنها حسب اولویت‌های موجود در اختصاص گرانت یک سیستم بررسی‌کننده رقابتی متشکل از افراد کاملاً خیره وجود دارد.

نویسندگان: جمشید خان چمنی(*)
کلیدواژه ها: موتور جستجوگر علمی Scirus, دسترسی, پایگاه علمی, اطلاعات علمي، فنی و پزشکی
دوره:  14 | شماره:  33 | تاریخ:  1383/6/1
: 85
:
: 2

مراجعه به سایت‌های علمی برای پژوهشگران در علوم مختلف بسیار مرسوم می‌باشد. موتورهای جستجوگر بسیاری وجود دارند که پژوهشگران را در رسیدن به یافته خود کمک می‌کنند. در بین موتورهای جستجوگر مختلف، موتور جستجوگر بسیار قوی علمی، کلمات کلیدی را به صورت خاص در پایگاه های علمی پیدا کرده و در اختیار پژوهشگران قرار می‌دهد. سایروس بر خلاف موتورهای جستگوگری نظیر گوگل کاملاً اختصاصی عمل کرده و مطالب را به صورت علمی نمایان می‌سازد. انتخاب سایروس به عنوان بهترین موتور جستجوگر علمی در طی چند سال گذشته مؤید این موضوع است. با استفاده از آدرسHttp://www.scirus.com می‌توان این موتور جستجوگر را پیدا کرده و سپس جستجوی مورد نظر را انجام داد. با ثبت‌نام در سایروس و انتخاب نام کاربر و رمز می‌توان از امکانات استفاده از مقالات به طور کامل، اطلاع از کنفرانس‌های بین‌المللی و خلاصه مقالات موجود در آن استفاده نمود. از جمله دیگر شاخص‌های سایروس، پذیرش صفحات وب دانشمندان از اقصی نقاط دنیا می‌باشد که بدین‌وسیله ارتباط را مابین دانشمندان در رشته‌های مشترک آنها برقرار می‌کند. 

نویسندگان: اسدالله جلال آبادی(*)
کلیدواژه ها: تحقیق و توسعه, شاخصهای تحقیق و توسعه, محقق و پژوهشگر, اعتبارات تحقیقاتی, نظام تحقیقاتی, تولید ناخالص ملی, موسسه تحقیقاتی
دوره:  14 | شماره:  33 | تاریخ:  1383/6/1
: 88
:
: 6

شاخص‌ها برای اندازه‌گیری جنبه‌های اقتصادی و اجتماعی برخی متغیرها که در تجزیه و تحلیل‌ها و تصمیم‌گیری‌ها پراهمیت هستند، طراحی شده‌اند در این میان و با توجه به نقش بخش تحقیقات درتوسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شاخص‌های تحقیقاتی به دلیل نشان دادن وضعیت، روندتغییرات و عوامل مؤثر بر تحقیقات از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند. در مقاله حاضر پس از مرور سوابق تحقیق و پژوهش در ایران، نظام تحقیقاتی کشور به عنوان مجموعه‌ای نظام‌یافته از اهداف، تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌ها مورد ارزیابی و برررسی قرار گرفته و در ادامه روند شاخص‌های مهم تحقیقاتی (سرمایه‌گذاری در امر تحقیق و توسعه، نسبت اعتبارات تحقیقاتی از تولید ناخالص ملی، تعدادمحققین و پژوهشگران در میلیون نفر جمعیت) در جهان و ایران تجزیه و تحلیل می‌شود و بر این اساس ضمن تقسیم‌بندی کشورها به گروه‌های در حال توسعه، توسعه‌یافته و پیشرفته، موقعیت ایران در سطح بین‌المللی مشخص می‌گردد. 

نویسندگان: کسری حسنی(*)
کلیدواژه ها: خلاقیت, یادگیری بر پایه دانش, سرریز فناوری, شرکای عملکردی, بخش دولتی, پژوهش, تخصص
دوره:  14 | شماره:  33 | تاریخ:  1383/6/1
: 71
: 1
: 1

خوشه‌های فناوری مجموعه از شرکت‌هایکوچک و بزرگ هستند که اطراف یک نهاد یا سازمان پژوهشی بزرگ مجتمع شده‌اند. تأکید بر خلاقیت و نوآوری، سرریز فناوری، راهبردی و هدایت دولتی از ویژگی‌های این مجموعه‌ها هستند که آنها را تبدیل به ساختارهای بسیار موفقی در دنیای اقتصاد و فناوری کرده‌اند. در این مقاله، علاوه بر توضیحات و تحلیل‌هایی در رابطه با ساختمان و علم خوشه‌های فناوری به معرفی یک الگوی ساده برای شکل‌گیری این ساختارها و همچنین کارکردهای بالقوه آنها درکشور پرداخته می‌شود. 

نویسندگان: احمد قلی زاده(*)
کلیدواژه ها: استعدادهای درخشان, استعدادهای ورزشی, تسهیلات حمایتی, مقررات مربوط به استعدادهای درخشان, مقررات مربوطه به استعدادهای ورزشی
دوره:  14 | شماره:  33 | تاریخ:  1383/6/1
: 78
:
: 0

 

توجه به استعدادهای برتر در همه جوامع مطرح است. در ایران، در قوانین متعددی توجه به استعداد فردی و رشد و شکوفایی استعداد افراد جامعه مدنظر قانونگذار بوده است. به عنوان نمونه، امکانات مناسبی جهت اعزام دانشجویان به خارج در نظر گرتفه شده است. با تصویب قانونگذار، ایران از طریق سازمن ملی پرورش استعدادهای درخشان عضو سازمان جهانی مشاوره درباره کودکان تیزهوش و بااستعداد شده و در آموزش عالی، طرح شکوفاسازی استعدادهای درخشان تصویب و متعاقباً شورای هدایت استعدادهای درخشان تشکیل گردیده است و آیین‌نامه‌هایی را درخصوص دوره دکترای پیوسته، تسهیلات آموزشی و پژوهشی ویژه دانشجویان ممتاز، نحوه پذیرش برگزیدگان جشنواره‌ها و مسابقات علمی در دوره‌های آموزش عالی و دستورالعمل تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی به تصویب رسانیده و به اجرا گذاشته است. سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران نیز همه‌ساله جشنواره بین‌المللی خورازمی را به منظور حمایت و تقدیر از پژوهشگران، مبتکران و نوآوران و با حمایت چند سازمان جهانی برگزار می‌کند. در این مقاله قوانینف آیین‌نامه و بخش‌نامه‌های مربوط به استعدادهای درخشان و مراجع صدور آن مورد بررسی قرار گرفته است. 

نویسندگان: محمد علی زلفی گل(*)
کلیدواژه ها: ترویج علم, تولید علم, شاخص های علم سنجی, توسعه, فنون و فناوری
دوره:  14 | شماره:  33 | تاریخ:  1383/6/1
: 92
:
: 2

 

اگرچه توسعه پایدار هر کشوری براساس توانمندی‌های خاص آن کشور تعریف می‌گردد، اما وجه مشترک اصلی توسعه در تمامی کشورها، دانایی‌محور بودن آن است. امروزه، کشورهای توسعه‌یافته، اقتصاد مبتنی بر دانایی را دنبال می‌کنند. خوشبختانه در کشور ما هم، توسعه به مبنای دانایی مدنظر است. برای تحقق توسعه پایدار بر مبنای دانایی طی مراحلی ضروری است که در این مقاله چهار مرحله پیشنهاد شده است: ترویج علم، تولید علم، بکارگیری شاخص‌های علم‌سنجی و تولید فناوری. در کشور ما، برای سه مرحله اول برنامه‌ریزی مناسبی وجود دارد، ولی برای مورد آخر نیاز به برنامه مدونی می‌باشد. هدف اصلی در این نوشته، بیان ضرورت برنامه‌ریزی متناسب برای تولید فن و فناوری برای آینده کشور می‌باشد. اگر در این خصوص نیز برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشیم، در آینده قضاوت خرسند کننده‌ای خواهیم داشت. 

نویسندگان: اسفندیار معتمدی(*)
کلیدواژه ها: انجمن معارف, مدرسه, کتاب, معلم, روش علمی, فرآورده علم, فرآیند علم, انجمن ترویج علم
دوره:  14 | شماره:  33 | تاریخ:  1383/6/1
: 94
:
: 3

 

این مقاله با خلاصه‌ای از حکایتی که در چهار مقاله عروضی است آغاز می‌شود تا نشان دهد که «حکیم طبعی و کریم نفسی سبب جمع شدن حکما و فضلا خواهد شد و چون وسایل زندگی شان فراهم گشت با هم ارتباط می‌یابند و مولدعلم می‌شوند. آنگاه به معرفی انجمن معارف می پردازد که چگونه توانستند نهضت مدرسه سازی را در ایران پایه‌گذاری کنند و جریانی از انتقال دانش و فن جدید در ایران به وجود آورند که هم‌اکنون سراسر شهرها و روستاهای ما از فرآورده‌های آن بهره‌مند هستند. به دبنال کرا انجمن معارف، از معاریف و نهادها و بنیادهایی سخن خواهیم گفت که توانستند با تلاش فراوان جامعه ایرانی را پویایی بخشد وب ه وضع کنونی برسانند. بخش پایانی مقاله به معرفی انجمن ترویج علم ایران و هدف‌ها و وظایفی که در جهت همگانی کردنعلم، گسترش تفکر و طرز تفکر علمی و علاقه‌مند و فعال کردن افراد و گروه‌ها به فرآیند علم دارد، می‌پردازد.